Støyende arbeid på Bergensbanen fra høst-26

Snarveier

Bane NOR melder om oppstart av bygging av nytt og kraftigere kontaktledningsanlegg på Bergensbanen mellom Hønefoss og Haugastøl. Arbeidet er påbegynt og er planlagt ferdig i løpet av 2027.

Nattarbeid

Arbeidet med det nye kontaktledningsanlegget foregår i hovedsak på nattestid slik at mest mulig av togtrafikken skal kunne gå som normalt.

Lagring på stasjonene

I forbindelse med arbeidet lagres materiell og maskiner på flere av stasjonene på strekningen.  De aktuelle stasjonene er Sokna, Gulsvik, Flå, Bergheim, Nesbyen, Ål, Hol, Ustaoset og Haugastøl. På disse stasjonene kjøres ut materiell på kvelds- og nattestid, og dette kan medføre maskinstøy for de som bor i nærheten. Materiellet lastes i hovedsak opp tidligere på dagen.

Fjerning av betong støyer mest

Folk i nærområdene langs hele traseen Hønefoss-Haugastøl vil kunne oppleve støy på nattestid i byggeperioden. Den mest støyende byggeaktiviteten er når gamle betongfundamenter og betongmaster fjernes ved hjelp av meisling/pigging. Bane NOR varsler aktuelle naboer om nattestøy via tekstmelding på forhånd.

Del innholdet med andre
Skroll til toppen